Tel+ 48 794230440 email: kontakt@rosliny-magda.pl
Obecnie składane zamówienia są wysyłane na bieżąco od poniedziałku do środy, patrz termin dostawy - informacja w koszyku.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pytania i odpowiedzi

Kiedy można kupić rośliny na stronach Szkółki Magda

Zakupy na stronach Szkółki Roślin Magda można robić przez cały rok, jednak wysyłka odbywa się tylko w okresie wegetacji roślin czyli pomiędzy kwietniem a listopadem.

Termin wysyłki roślin

Orientacyjny termin wysyłki danej rośliny jest w jej krótkim opisie.

Jak długo trzeba czekać na wysyłkę roślin zakupionych w zimie?

Rośliny zakupione zimą wysyłamy wiosna wg kolejności wpływania / opłacania zamówień, ale też i wg kolejności wchodzenia w okres wegetacji poszczególnych roślin z zamówienia. Orientacyjny termin wysyłki danej rośliny jest w jej krótkim opisie.

Kiedy jest realizowana wysyłka zamówienia,
w którym są rośliny wcześnie i późno rozpoczynające wegetację?

Zamówienie takie zostaje wysłane kiedy najpóźniejsza roślina z danego zamówienia wchodzi w okres wegetacji. Całe zamówienie czeka z wysyłką na tą najpóźniejszą roślinę.

Czy wysyłka odbywa się przez cały tydzień?

Rośliny wysyłamy tylko w poniedziałek, wtorek i środę. Pod warunkiem, że paczki maja dwa dni robocze na dotarcie do klienta. Jeśli np. w czwartek wypada dzień świąteczny, jedynym możliwym dniem wysyłki w danym tygodniu jest poniedziałek.

Czy rośliny zakupione w środę, zostaną wysłane tego samego dnia?

Czasami w sprzyjających warunkach pogodowych taka wysyłka jest możliwa (rośliny wysyłane nie mogą być za bardzo mokre), jednak zazwyczaj wysyłamy zamówienie w najbliższy poniedziałek.

Czy w okresie wegetacji roślin długo trzeba czekać na wysyłkę zamówienia?

Od połowy maja do końca sezonu oczekiwanie na wysyłkę jest krótkie, wysyłka odbywa się w najbliższym dniu wysyłkowym. Dni wysyłkowe w naszej szkółce to poniedziałek, wtorek, środa.

W zimowym zamówieniu są rośliny z zakładki "nowości...", "młode...." kiedy otrzymam takie zamówienie?

Zamówienia z roślinami w którym są rośliny z zakładki "nowości...", "młode...." będą wysyłane, kiedy najpóźniejsza z tych roślin, osiągnie wielkość, która pozwoli im na przyjęcie się w ogrodzie kupującego. Termin jej wysyłki jest podany w krótkim opisie rośliny.

Jak długo "idzie" wysłana paczka, czy rośliny nie zginą?

Zazwyczaj przesyłki docierają w ciągu 24 godzin, czasami w ciągu 48 godzin. Zdarza się dłuższy okres wędrówki paczki do klienta, spowodowana np nieobecnością w domu, czy brakiem kontaktu z klientem. To nie jest równoznaczne ze zniszczeniem roślin. Paczki są przez nas tak przygotowane, że kilkudniowy okres ich podróży nie wpływa na kondycje roślin.

Czy żywe rośliny nie zostaną zniszczone w podróży?

Paczki są przez nas tak przygotowane do wysyłki, że przewożenie jej w pozycji góra dól nie jest istotne, rośliny są mocowane tak, aby kurierzy ich nie uszkodzili. Czasami, pomimo naszych starań, zdarzy się zniszczenie paczki przez przewoźnika, należy taki przypadek nam zgłaszać, dosyłamy zniszczone rośliny. Klient w żadnym przypadku nie ponosi ponownych kosztów wysyłki paczki, która nie z jego winy zostanie zniszczona.

Czy wysyłacie duże zamówienia, kto ponosi koszty wysyłki?

Koszt wysyłki zamówień jest określony w cenniku

Co z zamówieniem, kiedy zabraknie którejś pozycji?

Czasami zdarza się, że któraś roślina zostaje wycofana z wysyłki. W przypadku roślin powody bywają rożne; mrozowe szkody, choroby roślin, mało zadowalający przyrost roślin. Jeśli jest to nieliczna pozycja w zamówieniu, zamówienie wysyłamy bez tych roślin a ewentualna powstała nadpłata zostaje przelana na konto zwrotne lub dodana do paczki. W przypadku kiedy jest to co najmniej 30 % danego zamówienia kontaktujemy się z klientem przed realizacją zamówienia.

Otrzymałem rośliny a to tylko pół centymetra nad ziemią, czy one dopiero zostały wysiane?

Nie, to nie są siewki. Tak wyglądają rośliny, które nie są roślinami zimozielonymi, zimują jako kłącze w ziemi i wiosną zaczynają wegetacje. Z uśpionych zimowych pąków wychylają się młode pędy a to oznacza, że roślina dobrze przezimowała, żyje i można ją wysadzać do gruntu na miejsce stałe. Nie warto oczekiwać z wysyłką, aż będzie miała znaczącą wysokość, wcześnie wysadzona łatwiej przyjmie się u państwa w ogrodzie. Ale jeśli dla Państwa jest ważne, żeby roślina miała kilka cm wysokości, oczywiście jeśli nie jest to miniaturka dorastająca do 5 cm najwyżej, proszę o taką informację podczas składania zamówienia, zamówienie zostanie wysłane odpowiednio później.

Otrzymałem rośliny a jeszcze nadają przymrozki, gdzie je przechować?

Wysyłane do Państwa rośliny zimują na polu lub w nieogrzewanej szklarni, gdzie panują warunki mrozowe. Są to rośliny zahartowane, które nie obawiają się wiosennych przymrozków, i nie wymagają żadnej ochrony. Groźne dla nich mogą być tylko anomalia pogodowe typu: dość znaczny mróz albo przymrozek w końcówce maja lub na początku czerwca, wtedy wymagają ochrony jak wszystkie rośliny w ogrodzie. Wyjątek to rośliny rabatowe typu pelargonia, które nie zimują w gruncie. Takie rośliny należy chronić przed przymrozkami nawet niewielkimi.

Otrzymałem rośliny jesienią, a zaraz będą mrozy - jak je przechować?

Najgorsze miejsce na przechowanie roślin to różnego rodzaju pomieszczenia typu, piwnice, garaże itp.....Rośliny zimują na polu i takie miejsce jest dla nich najlepsze. Należy rośliny posadzić do gruntu. Kiedy nie ma takiej możliwości najlepiej zadołować w gruncie razem z doniczkami, a wiosną posadzić na miejsce stałe. Późne jesienne nasadzenia dobrze jest podsypać grubszą warstwą ściółki lub kompostu i przyłożyć iglastymi gałązkami.

Dlaczego okrywamy późne nasadzenia bylin, które zimują bez problemu w naszym kraju?

Późno sadzone byliny okrywamy nie z powodu mrozów a w celu ochrony przed wysychaniem bryły korzeniowej. Późno posadzone rośliny nie zdążyły związać się z gruntem, i w okresie wiosennych roztopów, kiedy ziemia zamarza i rozmarza, niezwiązane z nią nasadzenia są wypychane do góry. Bryła korzeniowa posadzonej  jesienią rośliny zostaje wypchnięta na wierzch i pozostaje bez osłony. Korzenie nam po prostu wysychają.

Dlaczego przechowujecie rośliny w zimnej szklarni, czy one u mnie nie wymarzną?

W zimnej szklarni przechowujemy w zimie rośliny, które zimują doskonale ale tylko te posadzone do gruntu w ogrodzie. Rośliny rosnące w małych produkcyjnych doniczkach, z niewielka ilością ziemi a tak rosną u nas wszystkie sprzedawane rośliny, maja problemy z zimowaniem na polu. Stąd zimna szklarnia.

Kiedy najlepiej sadzić lawendy i podobne rośliny?

Rośliny np. południa Europy typu: lawendy, perowskie, szałwie, generalnie te, których stopień mrozoodporności określamy jako strefa 6, a które zimują u nas tylko pod pewnymi warunkami (okrycie w okresie silnych mrozów), najlepiej posadzić do końca lipca, a w cieplejszych rejonach kraju graniczny termin to połowa sierpnia. Późniejszy termin sadzenia jest ryzykowny, w takich nasadzeniach mogą wystąpić dość znaczne szkody mrozowe.

Jak przygotować ziemię pod nowe nasadzenia zakupionych bylin, krzewów.

Aby przygotować powierzchnie pod rabaty i nasadzenia należy usunąć resztki roślin i chwastów, kamienie, następnie teren pod nasadzenia przekopać na głębokość szpadla, usuwając korzenie chwastów, dodatkowo wzbogacając teren rabaty ziemią ogrodową, lub kompostem, oraz piaskiem ( jeśli jest taka potrzeba) aby poprawić strukturę gleby. Wystarczy 3cm warstwa ziemi ogrodowej i 2cm warstwa piasku- wymieszane z glebą rodzimą. Aby powstrzymać wzrost chwastów i zatrzymać jak najdłużej wilgoć w glebie można przykryć całą powierzchnię specjalną agrowłókniną (dostępna w każdym sklepie ogrodniczym). Włókninę przypinamy specjalnymi szpilkami do ziemi. Proszę jednak pamiętać, że nie zawsze jest to dobry pomysł. Co prawda materiał ograniczy nam pracochłonne pielenie rabat, jednak byliny, krzewy często rozrastają się poprzez przerastanie pędów do ziemi lub rozłogami, i wszelkie wyściółki znacząco ograniczają również i ich rozrost. Na tak przygotowanym podłożu ustawiamy w wyznaczonych miejscach zakupione rośliny – tak aby rozplanować ich nasadzenia. Po ustawieniu roślin, we włókninie wykonujemy nacięcia potrzebne do posadzenia roślin. Na rynku są również dostępne Biowłókniny, które rozkładają się samoistnie po kilku sezonach użytkowania. Wyściółka nie jest konieczna- jeśli gleba nie jest mocno zachwaszczona- rośliny płożące po 2-3 sezonach utworzą zwartą ściółkę i rabata nie będzie wymagała częstego plewienia i spulchniania. Zamiast włókniny- całą rabatę można ściółkować innym materiałem np. korą, kompostem, żwirem lub węglem brunatnym, dopóki rośliny nie rozrosną się do swoich naturalnych rozmiarów.

Jak postępować z odebranymi od kuriera roślinami

Rośliny jak najszybciej należy wyjąć z kartonu i rozwinąć doniczkę z materiałów zabezpieczających; folii, papieru. Dalsze postępowanie zależy od czasu jaki rośliny spędziły w podróży. Zawsze rośliny należy umieścić na dworze, również te wysyłane wiosną lub późną jesienią. Rośliny rosną u nas na dworze są zahartowane i nie potrzebują osłony od przymrozków (wyjątek rośliny nie zimujące w gruncie, typu pelargonia o czym informujemy w opisie roślin). Jednak w przypadku anomalii pogodowych * taka osłona może być konieczna -sadzonki które spędziły w podróży dzień góra dwa możemy od razu sadzić w przygotowane miejsca w ogrodzie. -sadzonki które spędziły w podróży dłuższy okres a ich miejscem docelowym będzie słoneczna rabata, lub te których, z różnych względów, nie możemy od razu wysadzić na rabatę, ustawiamy w lekko ocienionym miejscu (rośliny cieniolubne w ocienionym). Pilnujemy wilgotności pojemników i dopiero po dwóch trzech dniach możemy je wysadzić na miejsce stałe. Zazwyczaj rośliny które do państwa docierają mają wilgotne podłoże, jeśli zdarzy się inaczej rośliny należy podlewać kilkakrotnie małymi dawkami wody. Podłoża w doniczkach to mieszanki torfowe, które wysuszone ciężko jest podlać jednorazowo nawet dużą ilością wody. Czasami może być konieczne wstawienie doniczek do pojemnika z niewielką ilością wody. Takie podsiąkowe podlewanie jest bardzo skuteczne w przypadku wysuszonych pojemników. · Poprzez anomalia pogodowe rozumiemy znaczną temperaturę ujemną w maju utrzymująca się przez kilka godzin. Przed takimi spadkami temperatur świeżo zakupione byliny należy okryć np. włókniną. · 1, 2 stopnie poniżej zera, przez godzinę lub dwie rano, to przymrozki i taka temperaturę zahartowane byliny znoszą bez dodatkowych osłon.

Jak sadzić i pielęgnować nowo kupione rośliny

W miejscu nasadzenia wybrać glebę na głębokość i szerokość pozwalającą na dobre ukorzenienie się rośliny przez pierwsze 2-3 lata bytowania (przy niskich bylinach 10-20cm, przy małych krzewach do 50cm, duże krzewy i drzewa wymagają więcej miejsca). Przyjmuje się że miejsce nasadzenia powinno być 2-3 razy większe niż bryła korzeniowa/doniczka, a szyjka korzeniowa znaleźć się powinna 1-2 cm poniżej miejsca --poprzedniego sadzenia (Chyba, że w opisie rośliny, mówimy inaczej). Uzupełnić miejsca nasadzenia glebą o odczynie i gęstości odpowiadającej jej wymaganiom i podsypanie lub podlanie (opis na opakowaniu preparatu) dawką startową nawozu. Jeśli nawozem startowym podsypujemy nowe nasadzenia, należy obficie podlać je woda po zastosowaniu nawozu. Jeśli nawóz dozujemy w formie rozpuszczalnej, nasadzenie należy podlać obficie wodą przed zastosowaniem nawozu. (Odczyn kwaśnej gleby można zobojętnić lub zmienić, używając wapna w postaci dolomitu lub kredy. Dodanie torfu kwaśnego, czy siarczanu amonu obniża odczyn pH do wymaganego poziomu). Należy pamiętać o corocznym min. 2-krotnym nawożeniu rośliny nawozami odpowiednimi do ich wymagań.

Jak nawozić zakupione byliny

Nawozy naturalne organiczne (wiosenne nawożenie) Polecamy do nawożenia szczególnie wiosennego- stosowanie naturalnych nawozów (dostępne w granulatach), są zdrowsze dla roślin i dla środowiska. Od kilku lat pojawiają się na rynku co raz lepsze nawozy/odżywki naturalne: humus- w formie skoncentrowanej papki, doskonałe jako wiosenne nawozy startowe. Taki bio-humus zawiera wiele mikroorganizmów i grzybów pożytecznych pozwalających na zdrowszy i szybszy wzrost rośliny.1 litr preparatu zastępuje 0,5 tony obornika- i nie ma potrzeby stosowania wiosną nawozów mineralnych. Preparaty te zastępują lub wspomagają szczepionki mikoryzowe - poprzez zawartość bakterii zwiększając odporność roślin na choroby. Nawozy mineralne stosujemy wtedy już tylko w nawożeniu letnim. Nawozy humusowe sprawdzają się również przy rewitalizacji zubożonych środkami chemicznymi (po budowie ) gleb, oraz jako środek pobudzający i użyźniający gleby bardzo lekkie piaszczyste. Nawozy mineralne Nawozy ogólnego stosowania NPK(azot+fosfor+potas) – nawożenie pogłówne letnie, najpóźniej do połowy lipca. Stosować zgodnie z instrukcją!- stosowane nadmiernie obniżają odporność roślin na mróz i choroby ze względu na zaburzenie długości wegetacji. Nawozy mineralne selekcjonowane – do różnych rodzajów roślin dobrane są odpowiednie składniki mineralne które poprawiają wygląd roślin, długość kwitnienia i stabilizują warunki glebowe.

Jak podlewać nowe nasadzenia

Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać (pierwsza dawka dość spora aby usunąć powietrze z warstw korzeniowych, następne podlewanie już umiarkowanie odpowiednio do wymagań roślin). Należy pilnować aby gleba nie przeschła nadmiernie w czasie ukorzeniania się. Nie wolno dopuścić do zasychania wierzchniej warstwy i tworzenia sie skorupy- prowadzi to do zamykania porów gleby i niedoborów tlenu w warstwie korzeniowej. Niezbędne jest okresowe spulchnianie gleby wokół korzeni, obsadzanie roślinami zadarniającymi, lub jej ściółkowanie.

Profilaktyka chorób roślin

Profilaktycznie po posadzeniu młode rośliny można popryskać biologicznym preparatem przeciwgrzybicznym np. Biosept. Wczesną wiosną i jesienią polecam preparaty miedziowe (Miedzian) do oprysku rośliny i ziemi wokół korzeni- jako profilaktykę i wzmocnienie roślin na cały sezon. Kupione u nas kłącza np. piwonii są już zaprawiane środkiem grzybobójczym, środek ten ma białą, mleczna barwę i jest widoczny na kłączach, proszę nie mylić z chorobami i nie zaprawiać ich ponownie.
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 614 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-23
Jak zawsze szybka i bezproblemowa dostawa.
2024-08-18
Rośliny dotarły w stanie wyśmienitym , sposób pakowania idealny ceny bardzo przystępne . Szkółka godna polecenia
pixel